۶۶. ذهنت را بيدار كن

  

چرا ما خلاق نيستيم؟ 

به نظر مي رسد همه چيز رو به راه است. پس چرا آنچه در گذشته به نحوي انجام مي شده را تغيير دهيم؟ چرا قواعد را عوض كنيم؟ چرا ريسك كنيم و مسخره شويم؟

چرا بايد خلاق باشيم؟

وقتي همه چيز تغيير مي كند، وقتي اطلاعات جديد بدست مي آيد و... ديگر راه حل هاي ديروز پاسخگوي مسائل امروز نيستند. علاوه بر اين، بخاطر لذت بخشي و رضايت ذهني حاصل از زايش تفكر خلاق!

پس چرا خلاق نيستيم؟

براي كارهاي روزمره كه نيازي به خلاقيت احساس نمي كنيم. نظام آموزشي هم كه تفكر خلاق را به ما نياموخته (و حتي گاهي با آن مبارزه كرده است). بنابراين سيستم باورهاي ما مانع آن مي شود و عقايد ما ذهنمان را قفل مي كند.

قفل ذهني ديگر چيست؟ lock%20mind.jpg

يك چيزي است كه ذهن را قفل مي كند!

مثل «قفل پاسخ درست»:

نظام آموزشي ما طوري تنظيم شده كه رسيدن به يك پاسخ درست را هدف قرار مي دهد، در صورتي كه زندگي پر از ابهام است و (بسته به اين كه دنبال چه باشيم) جواب هاي درست بسياري در هر مورد وجود دارند.

« . » چيست؟ تقريباَ تمام بچه هاي دبيرستان در پاسخ به اين سوال مي گويند: اثر قلم بر صفحه. اما بچه هاي پيش دبستاني جواب هاي مختلف بسياري دارند: پشه، ته سيگار، خال، فيلي در دوردست، ميخ و...

به ما آموخته اند چگونه پاسخي درست را بيابيم، اما قدرت يافتن بيش از يك پاسخ را از ما گرفته اند. و اين امر (كه براي ما دروني شده) در تمام شئون زندگي مان بصورت ناخودآگاه مانند يك قفل عمل مي كند!

مثلاً ديگر چه قفل هايي هست؟

منطقي نيست؛ تبعيت از قواعد؛ واقع گرا باشيد؛ بازي بي فايده است؛ مربوط به حوزه تخصصي من نيست؛ پرهيز از ابهامات؛ احمق نشو؛ اشتباه جايز نيست؛ و من خلاق نيستم. اين قفل ها، عناوين فصل هاي دهگانه كتاب زير هستند:

1100041L.jpg   

ذهنت را بيدار كن: چگونه مي توانيد خلاق تر باشيد؟ (راجر فُن اوخ)

ترجمه ثريا شنتيائي، ويرايش غلامرضا آذر هوشنگ

تهران: مركز آموزش و تحقيقات صنعتي ايران، 1380

« فهرست مندرجات كتاب »

  

/ 14 نظر / 48 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نوروزی - faragirarshad.persianblog.ir

ضمن تشکر از ابراز لطف شما. منبع مورد استفاده برای مطلب استراتژی واکسن در آدرس http://lessons-learned.persianblog.ir/ می باشد. لطفا رویت این نظر را در سایت (فراگیر ارشد ) اعلام فرمائيد.

سارا

سلام. ممنون از حضورتون.....وبلاگ جالبی داريد. منم ترجيح می دم مثل بچه ها راجع به . نظر بدم. آدم بزرگ ها عادت کردن خودشون رو اسیر کلمات بکنن....

فرزاد

سلام جالب بود تداعی ازاد

شاهين

برنامه ريزی شانس و تصادف را به حداقل می رساند . فکر سالم در بدن سالم است . اون نقطه ، صفری بود که در نظام آموزشی فکر ما رو به اون محدود کرده اند . باز هم درین مورد مطلب بنویس . موفق باشی دوست عزيز . بدرود

afshin,germani

يلدا را با شکوه جشن ميگيريم ,, اين شب را که بلند ترين شب سال است , در کنار يکديگر جشن گرفته و مانند هر سال به شادي و پاي کوبي خواهيم پرداخت , و از ميوه ها و خشکبار سفره ها رنگ

سياه مشق

سلام. چه جالب.واقعن يه مدته که همين سوالا ذهنمو در گير کرده.چرا ذهنمونو بايد منطقی کنيم؟خب در واقع بچه های دبيرستان درست گفتن اما قشنگ نگفتن و شعر نگفتن و آدمو به فکر وادار نکردن... عيد شما مبارک.

دهقانپور

با سلام از کتاب خيلی قشنگی که معرفی کرديد ممنون