۱۵. ایدز تکنولوژیکی- قسمت اول

 

     سیری در وضعیت موجود تجهیزات سخت­افزاری و نرم­افزاری کتابخانه­ها و مراکز اطلاع­رسانی کشور و چگونگی به­کارگیری آنها  انسان را وامی­دارد از خود بپرسد که چه دلایل و انگیزه­هایی سبب شده است که این تجهیزات تهیه و مستقر شود. چه نارسایی­هایی در نظام­های پیشین مشاهده کرده­اند و چه تدابیر گوناگونی پیش­بینی و برآورد شده و چه راهها و گزینه­های محتملی به نظر رسیده است، و از میان آن گزینه­ها طبق چه توجیهی گزینه­ی نهایی و مطلوب، استفاده از رایانه یا هر تکنولوژی دیگری برای مورد یا موارد خاص تلقی شده است.

     این مراحل و فرآیندها تقریباً در مطالعه، تجزیه و تحلیل، و طراحی هر سیستمی کم و بیش جا افتاده و قبول عام یافته است. اما در اغلب مراکز اطلاع­رسانی کشورمان با چند پرسش و پاسخ ساده، چند دقیقه صرف وقت و کار با فن­آوری­های به کار گرفته شده، و کشف پیشینه­ی خدماتی و اطلاعاتی هر واحد می­توان پی برد که تقریباً اغلب قریب به اتفاق مراکز هرگز این مقدمات را نپیموده اند. مبنای حضور فن­آوری نوین اطلاعاتی در اکثر این واحدهای کتابداری و اطلاع رسانی ابتلای به نوعی بیماری مسری است که می­توان آن را «ایدز تکنولوژیکی» نامید.

     ایدز تکنولوژیکی از طریق بیشتر منافذ و مسامات سازمانی سرایت می­کند. از مدیریت سازمان گرفته تا کارکنان و مشاوران، و از میهمانان و بازدیدکنندگان تا کارگزاران شرکت­ها و مبلغان تجهیزات و جز آن. ناقلان ایدز تکنولوژیکی تنها محدود به آدم ها نیست؛ گاه جو حاکم  ـ یا به تعبیر بهتر: تحمیل شده ـ  بر جریان اطلاع­رسانی عامل انتقال ایدز تکنولوژیکی است.

     ایدز تکنولوژیکی الزاماً آگاهی نسبت به ابتلا و واگیری را طلب نمی­کند. می­توان بدون اطلاع از وجود یا شیوع و پراکندگی ویروس آن نیز گرفتارش شد. شخص فقط زمانی به وجود آن پی می­برد که به آن مبتلا شده باشد.

احتمال نقل و انتقال ایدز تکنولوژیکی در ارگانیزم­های مشابه  ـ به دلیل شباهت ژن­های سازمانی ـ  بیشتر است. به طور مثال، هرگاه یک کتابخانه­ی پزشکی مبتلا باشد، احتمال آنکه کتابخانه­ی پزشکی دیگری گرفتار شود بیشتر است تا کتابخانه­ی مثلاً حوزه­ی هنر یا یک کتابخانه­ی عمومی.   [ادامه دارد]

 

منبع: حری، عباس. اطلاع­رسانی: نگرش­ها و پژوهش­ها. تهران: کتابدار، 1385. ص 236- 237

/ 5 نظر / 13 بازدید
محيد

اگه لینکم کردی خبر بده لینکتون کنم!!!! _____*#######* ___*##########* __*############## __################ _##################_________*####* __##################_____*########## __##################___*############# ___#################*_###############* ____#################################* ______############مجید############# ## _______############################# ________########################### __________######همیشه شاد باشید####### ___________*##################### ____________*################## _____________*############### _______________############# ________________########## ________________*#######* _________________###### __________________#### __________________### ___________________#

سلام روز تولد امام حسین علیه السلام بر شما سعید ميشود در مورد نظمهايی که در اسلام توصيه شده و نظمهايی که توصيه نشده و مخل خلاقيت است بحث کنيد يا اينکه منبع معرفی کنيد ممنون

ليلا

سلام.ميتوانيد برايم بگوييد که و اقعا از اين رشته راضی بودهايد.؟برای مقاله ام ميخوام.ممنون

...... .... .. .. .... ... .. .. .. .... .. .... . ... . ........

:: يوسف

خانم ليلا خانم شايد برايتان جالب باشد که بدانيد من دانشجوی استعداد درخشان هستم و از حسابداری (دانشگاه تهران) به کتابداری تغيير رشته داده ام. منتظر دريافت پرسش های اساسی تحقيقتان هستم.