۵۴. استعاره و اقتصاد زبانی

  

استعاره با بهره گيري از چه اصولي امكان كپسول كردن مجموعه اي از مفاهيم را (براي عمليات بعدي) فراهم مي آورد؟

در اين يادداشت تعابير مختلف درباره يكي از اين اصول مطرح مي شود: 

در كاربرد زبان، اصلي ننوشته ولي تفهيم شده و پذيرفته وجود دارد كه مي گويد: لازم نيست گوينده آنچه را كه مخاطب از پيش مي داند، براي او تكرار كند. اين همان اصلي است كه از آن به نام «اصل كم كوشي»، «اصل كمترين تلاش» يا «اقتصاد زباني» ياد مي كنند. (باطني، 1385: 6) 

بر اساس نظريه «اقتصاد شناختي/ صرفه جويي شناختي» انسان اطلاعات را تا حد امكان بصورت فشرده و بي زحمت ذخيره مي كند. مثلاً كليه صفات يك شخص بصورت جداگانه و يك به يك در حافظه ذخيره نمي شود، بلكه يكجا اندوخته مي شود. (خرازي و دولتي، 1375: 196) 

زبانشناس امريكايي، زيف در كتاب «رفتارهاي انساني و اصول كمترين كوشش» معتقد است: انسان از سويي مايل است با حداقل تلاش مفهوم خود را به ديگري منتقل كند، و از سوي ديگر مايل است با حداقل تلاش فكري بيشترين اطلاعات را دريافت كند. (هويدا، 1378: 328) 

مرحوم علامه طباطبايي در مقاله ششم از كتاب اصول فلسفه و روش رئاليسم وقتي اعتباريات را شمارش مي كند، يكي از اعتباريات «اخف و اسهل» است. يعني انسان ها كاري را بر مي گيرند كه آن را آسان تر و سبك تر مي يابند. اين سخن بسيار حكيمانه اي است و  در همه شئون انساني صادق است. (سروش، 1379: 290) 

  

باطني، محمد رضا (1385). "اهميت استنباط در درك زبان". روزنامه اطلاعات. 24 بهمن 1385. ص 6.

خرازي، علينقي (كمال)؛ دولتي، رمضان (1375). راهنماي روانشناسي شناختي و علم شناخت. تهران: ني.

سروش، عبدالکریم (1379). آئین شهریاری و دینداری. مجموعۀ سیاست- نامه، شماره 2؛ مجموعۀ جامعه و سیاست، شماره 6. تهران: صراط.

هويدا، عليرضا (1378). آمار و روش هاي كمي در كتابداري و اطلاع رساني. سلسله انتشارات سمت، شماره 335؛ مجموعۀ كتابداري، شماره 9. تهران: سمت.

   

/ 6 نظر / 6 بازدید
زهرا

سلام آقای عبادیانی از آنجا که کپسول کردن مفاهیم با توجه به شرایط مخاطب انجام میشودو استعاره محیطی است که با مخاطبان بسیاری خودش را سازگار میکند از این نظر نیز بهره گیری از استعاره راه حل اقتصادی و گاه بسته به هدف تنها راه حل ممکن است جایی که بدون استعاره هیچ فهمی حاصل نمیشود

یاشار

سلام لينک شديد همکار عزيز . اگر شما هم لينک کنيد ممنون می شم . با تشکر ـ ياشار . خدانگهدار.

امیر مغربی

سلام. اگر به سايت انجمن کتابداران لينک بدهيد ممنون می شوم.http://www.ilisa.ir

اميد مهدی نژاد

سلام هم اونو ديدم هم اينو اون خيلی خوب بود اما اينو چون خيلی خيلی خيلی جدی بود نفهميدم که چی به چيه.

سلام لطف میکنید کاربردهایی از استعاره را که میدانید فهرست وار بگویید.ممنون

:: يوسف

از اظهار نطر زهرا خانم ممنونم. «کاربردهای استعاره» را در پاسخ به آقا/خانم بدون نام در یادداشت بعدی (شماره ۵۵) ارائه کردم. نظر دوستان در راستای تصحيح و تكميل اين فهرست، بنده را خوشحال خواهد کرد.