46. استعاره دو سويه (مغز- كامپيوتر)

  

مسير استعاره - بر خلاف آنچه اغلب پنداشته مي شود - مي تواند دو جانبه باشد. البته استعاره هاي دو سويه خيلي فراوان نيستند. براي مثال: دقت در شباهت ميان مغز و كامپيوتر هم براي روانشناسان شناختي مفيد بوده و هم براي متخصصان كامپيوتر.computerbrain.gif

روانشناسان از كامپيوتر و طرز عمل آن به عنوان يك استعاره براي نشان دادن چگونگي پردازش اطلاعات و مراحل آن در مغز انسان سود برده اند. متخصصان كامپيوتر نيز با تامل در وجوه مشابه اين دو سيستم، ايده هاي جديدي كسب كردند. (خرازي و دولتي، 1375: 21)  شبكه هاي عصبي مصنوعي يكي از نتايج ارزنده اين استعاره است.

استعاره دو سويه الف<->ب، تشكيل شده از دو استعاره الف<-ب و ب<-الف. در همان حال كه بخشي از الف مي تواند براي بخشي از ب مدل مناسبي باشد، ب مي تواند در قسمتي ديگر، الگوي الف را تامين كند.

  

خرازي، علينقي (كمال)؛ دولتي، رمضان (1375). راهنماي روانشناسي شناختي و علم شناخت. تهران: ني.

 

/ 2 نظر / 48 بازدید
کيميا

سلام.شايد اگر چندی پيش با وبلاگت آشنا می شدم بسيار لذت می بردم چون قبلا به شدت به اين قسم موضوعات و نگاه های فلسفی و روانشناسی خيلی خيلی علاقه مند بودم ولی الان آنچنان معنويت عمیقی ( که آميزه يی از فلسفه و عرفان اسلامی ست) منو فرا گرفته که همه ی علايق گذشته ام رو از دست دادم.احساس می کنم چيزی که پيدا کردم فراتر از اين فلسفه های ناقص و پر ايراد ذهن بشر.

کيميا

البته از اونجايی که آدمها بطور کامل نمی توانند از گذشته اشون رها بشن و به دليل همون علاقه ی قديمی به لينک های کنار وبلاگت سر زدم اما هیچ کدوم..........