71. تریز

  

ما در حالت طبیعی بسیاری از مسائل خود را بصورت مقایسه ای حل می کنیم. یعنی ابتدا مسئله خود را به یکی از مسائل مشابهی که برای ما شناخته شده است، مرتبط کرده و سپس از طریق مقایسه، در جستجوی رسیدن به جواب مسئله خود برمی آییم.

جنریش آلتشولر (Genrich Altshuller) در تئوری حل ابتکاری مسئله یا تریز (TRIZ) همین استراتژی را بصورت علمی تبیین کرده و به ما هدیه می کند. او و پژوهشگران تریز در جستجوی یافتن اصول جهانی ابداع (و در حقیقت در پی اختراعِ روشِ اختراع) از حدود شصت سال پیش تا کنون در مجموع بیش از 2.000.000 پروانه ثبت اختراع را تحلیل نموده اند و با تحقیق و بررسی های فراوان در شاخه های مختلف علوم، نتایج شگفت آور زیر را ارائه نمودند:

1.       مسائل و راه حل ها ـ چه در صنایع و چه در علوم ـ تکرار شده اند؛

2.       الگوهای تکنیکی پیشرفت و تکامل در صنایع و علوم تکرار شده اند؛

3.       در تمامی ابتکارات، اثر علمی مباحث خارج از موضوع اصلی در پیشرفت مسائل نقش مهمی داشته است. (فیض بخش، 1381، ص 79- 80)

بر همین اساس، تفکر تریز سعی می کند مسئله اصلی را با مسئله ای معادل که راه حل آن بررسی و ایجاد شده جایگزین نماید و از این طریق به حل آن بپردازد. (ترنینکو، زوسمن و زلاتین، 1380، ص 18)

  

ترنینکو، جان؛ زوسمن، آلا؛ زلاتین، بوریس (1380). TRIZ نوآوری نظام یافته. ترجمه مصطفی جعفری... [و دیگران]. تهران: رسا.

فیض بخش، علیرضا (1381). درباره خلاقیت. تهران: باران.

   

/ 5 نظر / 23 بازدید

hi

علیرضایی

جناب عابدی - سلام وبلاگ جالبی دارید با مطالب جدید - با اجازه وبلاگ شما را در فهرست وبلاگ ها قرار می دهم. موفق باشید

علی محمد مظفری

سلام دایی وبلاگم mozaffari.blogfa است

مریم

زحمت می کشیدید مطالب بیشتری برای مبحث تریز میگذاشتین [لبخند]

آرتمیس

بابا ای ول این جوری مارو سرکار می ذاری ؟ مگه قرار نبود دیشب مزه رو ورداری بیاری ؟ رفتی با بک اینا زدید تو رگ و نشیمنگاه متزلزل دیگران ( چون محیوط دانشجویی بود از واژه فوق به جای کون لق بقیه استفاده شد) سی دی های اصلی روهم که خودت ور می داری و ممیزی شده ها رو می دی به ما اینه دیگه آره ؟ همه اینا به جهنم قلیونو دیگه کجا بردی ؟