73. مختصات انواع استعاره

  

انواع استعاره را می توان در دستگاه مختصاتی نمایش داد که محور افقی آن (x) درجه «حضور/ غیبت» استعاره را نمایش می دهد و محور عمودی (y) بیانگر میزان «فایده/ ضرر» استعاره است.

  

skx6c2.jpg

 

در این دستگاه، چنانچه برآیند انتقال های ناشی از استعاره در نهایت مثبت بوده، آن را مفید نامیده ایم؛ و وقتی انتقال های منفی بر انتقال های مثبت پیشی گرفته، استعاره را مضر دانسته ایم.

در این نمودار نه با گزینه «مفید یا مضر بودن» بلکه با طیف «مفید تا مضر بودن» مواجهیم و میزان فایده استعاره ها را در نظر داریم. انتقال صفر نیز یک حالت خاص منطبق بر محور افقی (y=0) است.

مفهوم «حضور» نیز در این نمودار، دربرگیرنده وسعت فراگیری استعاره در جامعه مورد نظر، عمق تاثیر آن و در عین حال نشان دهنده میزان زنده بودن استعاره می باشد. به عبارت دیگر باید ببینیم این استعاره به چه فاصله ای از حاشیه تا متن تعلق دارد؟

این دستگاه با افراز استعاره ها در چهار ربع، نشان می دهد ما:   1. استعاره هایی برای به خاطر داشتن (ربع مفید حاضر)،   2. استعاره هایی برای از خاطر زدودن (ربع مضر حاضر)،   3. استعاره هایی برای ایجاد (ربع مفید غایب) و   4. استعاره هایی برای فقدان (ربع مضر غایب) داریم.

 

/ 5 نظر / 37 بازدید
رضا

خیلی دلم گرفته احساس تنهایی می کنم احتیاج به کمک دارم کمکم کن..................[گل]

مریم

سلام آقای عابدی. متقابلا سال نو را خدمت شما برادر خوبم تبریک عرض می نمایم. انشاالله که سالی پربار و پربرکت پیش رو داشته باشید. موفق و موید باشید.

افشین دبیری

با سلام و آرزوی سالی خوش برای شما. وبلاگ خوبی دارید و از اینکه یک موضوع تخصصی را انتخاب کرده و به خوبی ادامه می دهید تبریک می گویم. لینک شما را اضافه کردم تا خوانندگان من نیز از نوشته های تان بهره مند شوند. پیروز باشید. [گل]

ایزبان

با سلام. وبلاگ خوبی دارید. از سایت ما هم بازدید کنید و در صورت امکان با ما تبادل لینک کنید, از اونجایی که page rank ایزبان در حال حاضر 4 است, مطمئنا تبادل لینک با ما برایتان بسیار سودمند خواهد بود. در صورت تمایل مقاله ی زیر را مطالعه کنید: http://www.ezaban.com/content/view/39/170 با تشکر

پایگاه اطلاع رسانی منابع انسانی ایران

باسلام؛ از جنابعالی و تمامی علاقمندان مدیریت منابع انسانی و منابع انسانی دعوت می نماییم تا ضمن بازدید از پایگاه اطلاع رسانی منابع انسانی ایران HRnews.ir ما را در جهت بهبود و توسعه این بخش یاری فرمایید. ضمنا در صورت امکان لینک پایگاه اطلاع رسانی منابع انسانی ایران را در وب سایت خود قراردهید. www.HRnews.ir admin Hrnews[AT]yahoo.com