۷. استراتژی قورباغه

طبيعی است که هرکس قورباغه­ی زنده­ای را در ظرف آب­جوش بیندازد، بلافاصله منتظر بیرون جهیدن قورباغه باشد! البته قورباغه هم همین کار را خواهد کرد. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

اما اگر قورباغه را در دیگ آبی با حرارت معمولی قرار دهیم و به تدریج دمای آن را افزایش دهیم، با کمال تعجب، شاهد هیچ عکس­العملی از طرف او نخواهیم بود. به این ترتیب، بدون این که از مانعی فیزیکی برای نگه­داشتن قورباغه در دیگ استفاده کرده­ باشیم، او را زنده- زنده پخته­ایم! (اتفاقاً یکی از روش­های مرسوم آب­پز کردن قورباغه در دنیا همین است!)

علت این پدیده چیست؟ نظام حسگرهای بدن این دوزیست خونسرد، به نحوی است که در مقابل تغییرات ناچیز، از مکانیسم «تطابق» استفاده می­کند و تا زمانی که با تغییر ناگهانی (یعنی تغییر در مقیاس زیاد و در بازه­ی زمانی کوتاه) مواجه نشود، به سازگار کردن خود با محیط ادامه می­دهد.

***

با استعاره از این پدیده، استفاده­های بسیاری (در حوزه­های مختلف) شکل گرفته و البته در آینده نیز شکل خواهد گرفت. به عنوان مثال، در حوزه­ی «علوم استراتژیک» از این پدیده برای نوع خاصی از مقابله با دشمن استفاده می­شود. مزیت استفاده از «استراتژی قورباغه» این است که دشمن متوجه مبارزه نمی­شود، به این ترتیب واکنشی نشان نمی­دهد و در بلندمدت، بدون مقاومت و نیاز به اعمال فشار فیزیکی، بطور طبیعی از بین خواهد رفت.

بد نیست به «استراتژی قورباغه: ابعاد و امکان­سنجی» که در «مرکز بررسی‌های دکترینال امنیت بدون مرز» تهیه شده، نگاهی بیندازید.

«بینی نمرود»، «جوجه»، «شمشیر آخته»، «ققنوس»، «گلستان آتش» و... از دیگر استراتژی‌های‌ معروف این حوزه هستند.

/ 2 نظر / 27 بازدید
مهشید

یوسف جان تشکر میکنم بابت زحمتهایی که میکشی

لل

استراتژي قورباغه از نظر اسلام رابنويسيد