۳. سبک‌های تفکر

تفکر چیست؟   - بطور ساده، تفکر جریانی است که طی آن معلومات خود را به نحوی مناسب در کنار هم قرار می­دهیم تا بتوانیم به یک نتیجه­ی جدید برسیم.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

در تفکر، چه چیزهایی مهم هستند؟   - خیلی چیزها! اما بیش از همه، انتخاب درست «سبک تفکر» و مهارت در آن است.

«سبک تفکر» یعنی چه؟   - گفتیم که برای تفکر، باید معلوماتمان را کنار هم بگذاریم و در واقع آن­ها را با هم ترکیب کنیم. سبک تفکر، یعنی روشی که برای ترکیب کردن معلوماتمان بکار می­بریم.

آیا سبک تفکرمان را خودمان انتخاب می­کنیم؟   - می­توانیم خودمان انتخاب کنیم! انشاء‌الله بعدها در مورد «مدیریت تفکر» بیشتر صحبت خواهیم کرد. یکی از مباحث مدیریت تفکر  این است که در هر موقعیتی، باید کدام سبک تفکر را برگزینیم.

مگر چند تا سبک تفکر داریم؟   - یک عالمه! مثلاً 25 سبک تفکر در کتاب «صمدآقایی، جلیل. خلاقیت: جوهره­ی کارآفرینی. تهران: دانشگاه تهران، 1383. ص60- 77» معرفی شده است، که البته تمام سبک­ها نیست.

خب، منظور؟   - فعلاً می­خواستم بگویم «تفکر استعاری» یکی از این سبک­های تفکر است. تا بعد!

/ 6 نظر / 63 بازدید
علیرضا

جناب آقای عابدی. سلام و سپاس به خاطر یادداشتی که گذاشته بودید. راه اندازی این وبنوشت را به شما تبریک عرض می نمایم. امید است که ایجاد این وبنوشت منجر به تحولاتی فکری در تفکر استعاری شود و منجر به راه یابی اندیشه های نو برگرفته از اندیشه های کهن در ادبیات کتابداری و اطلاع رسانی شود. چند نفر از دوستان قبلا درخواست کرده بودند که متن مقاله شما را بخوانند که من با اجازه برای آنها فرستادم. شاید بد نباشد که مقاله را روی این وبنوشت بگذارید. پیروز و پاینده باشید.

همکلاسيتان هستم.

آقای عابدی... شما در مقاله ادعا کرده ايد تفکر استعاری يک تکنيک خلاقيت است. در اين وبلاگ میگوييد يک سبک تفکر است. فکر میکنم اینها با هم تفاوت داشته باشند. اينطور نيست؟

محمد محبی

سلام ، از تولد وبلاگت خوشحالم. اميدوارم بتوني به خوبي هم ادامه بدهي و مطلب تازه‌اي داشته باشي. آيا استعاره در عبارت كليدي شما همان معنا در ادبيات فارسي را مي‌دهد؟ ( يعني به عاريت گرفتن و يا..؟) اگر بتوني آدرسي هم از مقاله‌ات بدهي ممنون ميشوم. strategicthinking

Maryam

سلام آقا يوسف. خيلی خوشحالم بخاطر تولد بلاگتان. انشاالله مطالبی هم در مورد تفکر انتقادی ارائه دهيد. موفق باشيد.

يوسف

همکلاسي عزیز؛ توجه شما، قابل تحسین است. اجمالا عرض کنم: مفهوم «تفکر استعاری» از زوایای مختلفی مورد بررسی قرار گرفته. اگر از پنجره‌ی «خلاقیت» به آن بنگریم، با یک «تکنیک مادر» مواجه خواهیم شد. اگر با عینک «منطق» به آن نگاه کنیم، آن را یک «سبک تفکر» می‌یابیم و... یکی از اهداف این وب‌نوشت این است که مفهوم «تفکر استعاری» را از ابعاد مختلف تماشا کند تا بتواند درک جامعی از آن بدست دهد. راستی، چرا خودتان را معرفی نکردید؟

يوسف

آقای محبی؛ «استعاره» در لغت یعنی: طلب عاریه، قرض خواستن. در ادبیات هم نوع خاصی از مجاز (استعمال لفظ در غیر موضوع له) به شمار می‌رود که ریشه در تشبیه دارد. در زبان‌شناسی و فلسفه و... نیز نظریاتی آن را مورد بحث قرار داده‌اند: نظریه‌های تشبیهی، جایگزینی، تعاملی و... اما «تفکر استعاری» یک اصطلاح است و معنای «استعاره» در آن، کمی متفاوت با زبان و ادبیات و... تعریف می شود. من هم برای شما آرزوی موفقیت روزافزون دارم.