16. ایدز تکنولوژیکی- قسمت دوم

ایدز تکنولوژیکی فقط قابل پیشگیری است و پس از ابتلا نمی­توان آن را درمان کرد. تنها راه علاج، قطع حیات سازمانیِ واحد مربوط یا محبوس کردن تجهیزات ناقل، و گاه به مزایده گذاشتن آنها از طریق مطبوعات است تا ارگانیزم دیگری غافلانه ویروس آن را به حریم سازمانی خود راه ندهد.

ایدز تکنولوژیکی فعالیت­های عادی دوران سلامت ارگانیزم مبتلا را مختل و عناصر فعال سازمانی را منفعل می کند، به عناصر مزاحم میدان می­دهد، و روند عادی و معمول کارها را به کندی می­کشد. آنچه در دوران ابتلا روی می­دهد بیشتر تقلید از دوران سلامت است، اما هرگز جایگزین آن نیست.

از عوارض ابتلاء به ایدز تکنولوژیکی مجذوب شدن به ظرف غذا و غافل ماندن از مظروف است. آرایه­ها چنان گوناگون و فریبنده می­نماید که طعم غذا از یاد می­رود. اشتها بیشتر به تصاویر گل و بوته­ی ظرف غذا میل می­کند.

ایدز تکنولوژیکی پستانک اطلاعاتی است. مکیدن آن به مرور عادت می­شود و ارگانیزم معتاد رفته رفته گرسنگی را از یاد می­برد و شیر فرع بر پستانک می­شود.

فضای حاوی ویروس ایدز تکنولوژیکی سبب می­شود که بازدیدکنندگان تنها نسبت به نفس فن­آوری اطلاعاتی شرطی شوند و شبیه حیوان وفادار پاولوف در بازدید از آن آب دهانشان سرریز کند. حساسیت نسبت به آنچه فن­آوری قرار است عرضه کند اندک اندک از میان می­رود.

ایدز تکنولوژیکی نخست سلول­های مغز ارگانیزم را مورد حمله قرار می­دهد، قدرت تفکر خلاق را می­گیرد، میزان انفعال و پذیرندگی بی قید و شرط را افزایش می­دهد، و توانایی چون و چرا کردن را به حداقل می­رساند. ویروس­های مهاجم فعالٌ مایشاء می­شوند و رعب از عناصر و عواقب موهوم  توان هرگونه واکنشی را سلب می­کند.

آنچه ما در حوزه­ی اطلاع رسانی گرفتار آنیم بیشتر ایدز تکنولوژیکی است؛ و فرق است میان ابتلاء به ایدز تکنولوژیکی و بکارگیری آگاهانه­ی فن­آوری اطلاعاتی یعنی مطالعه­ی وضع موجود، کشف نارسایی­های ناشی از عملکرد فعلی، یافتن راه حل­های محتمل برای رفع نارسایی­ها، و سرانجام دفاع از فن­آوری به عنوان مطلوب­ترین تدبیر با توجه به کلیه­ی متغیرهای اقتصادی، اجتماعی، برنامه­های توسعه­ای، بافت جمعیتی (وضع تحصیلات، تخصص­ها، مشاغل و...)، و ساختارهای سازمانی. بنابراین، فن­آوری اطلاعاتی فی نفسه نه مذموم است و نه مطلوب. شیوه­ی برخورد با آن است که تعیین می­کند ما بدان مبتلا شده­ایم یا آن را به خدمت اهداف خود گرفته­ایم.

منبع: حری، عباس. اطلاع­رسانی: نگرش­ها و پژوهش­ها. تهران: کتابدار، 1385. ص 237- 238

/ 0 نظر / 16 بازدید