۱۲. آسیب شناسی تفکر استعاری: قوۀ وهم

مهمترین توانایی تفکر استعاری برقراری روابط میان پدیده­ها و عناصر مختلف از طریق درک و کشف شباهت میان آنهاست. اما باید توجه داشت برای یک پیوند وحدت­آفرین و استعارۀ قوی، نمی­توان از هر مشابهت ظاهری و کاذبی سود جست.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

تمام استعاره­ها زاییدۀ خلاقیت و تخیل نیستند. برخی از آنها از قوۀ وهم نشات می­گیرند. ترنس هاوکس در کتاب «استعاره» (ترجمۀ فرزانه طاهری. تهران: نشر مرکز، 1380) آورده است:

«وهم عبارتست از توانایی فراهم آوردن تصاویر ِ در اصل نامشابه، بر اساس تشخیص یک یا چند وجه­تشابه. چنین تصاویری فاقد ارتباط لازم هستند، اما «بر اساس نوعی همسانی تصادفی» خلق شده­اند.

«اگر تخیل قوۀ وحدت­بخش و سازش دهندۀ عناصر و مفاهیم متفاوت باشد، وهم صرفاً قوۀ گردآورنده یا همنشین­کننده است، و صرفاً توجه ماشینی به شباهت­ها در آن دخیل است.»

/ 3 نظر / 24 بازدید

سلام اگر استعاره را برای استدلال استفاده کنيم يا آنکه زيبايی استعاره مد نظر باشد قبول که استعاره بايد قوی باشد سوال: کاربردهای مختلف استعاره در حل مسئله؟ واينکه با توجه به آن کجا ها استعاره اجازه دارد که ضعيف باشد.

وبلاگ گروهی کتابداران ايران

سلام دوست عزيز وبلاگ گروهی کتابداران ايران از اول مرداد ماه ۸۵ در محيط جديدی کار خود را آغاز خواهد کرد لطفا لينک مربوطه را اصطلاح نموده و ما را از نظرات خوب خود محروم نسازيد. وبلاگ گروهی کتابداران ايران همچنين از شما دعوت به همکاری می نمايد. با تشکر مدير وبلاگ

:: يوسف

سرکار خانم یونسی؛ با تشکر از سوال خوبتان، در چند یادداشت بعدی سعی می کنم به نکاتی اشاره کنم که تا حدودی به پاسخ سوالتان کمک کند. مشتاق مطالعه ی استعاره ی ارزشمند شما در مقاله ی «کتابداران: مدیران انتقال حرارت اطلاعاتی جامعه» هستم.