Metaphorical Thinking : تفکر استعاری

در ديگر دنياها بگرديد، بنگريد، بشنويد و بپرسيد. سپس به دنياي خود باز گرديد و از مفهوم هاي تازه، راهي نو براي انجام كارهايتان بسازيد. چارلز هندی

74. خلق را تقلیدشان بر باد داد!
ساعت ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ روز ۱٩ اردیبهشت ۱۳۸٧ 

  

   ما ـ به اشتباه ـ تقلید را همانند کپی برداری، کپی برداری را به منزله تقلب و تقلب را نیز عملی زشت و نادرست می پنداریم.

   این طرز تفکر نادرست منجر به روشهای یادگیری ناکارآمدی می شود که قادر نیست توانایی های ما برای رشد را شکوفا کنند.

   قانون تقلید سوزوکی می گوید: «طراحی مغز شما به گونه ای است که برای یادگیری، از بهترین نمونه های اطراف خود کپی برداری می کند.» ماجرای سوزوکی را در ادامه مطلب بخوانید. 

  

نقل از Tony Buzan در کتاب The power of verbal intelligence       از این کتاب 2 ترجمه به فارسی صورت گرفته:


ماجرای سوزوکی و کشف قانون تقلید مغزی

   سوزوکی یک آموزگار ژاپنی، موسیقیدان و سازنده آلات موسیقی بود. دو تحول ویژه نحوه زندگی و نگرش او (و همینطور میلیونها نفر دیگر) را تحت تاثیر قرار داد.

   نخستین کشف او در حال بازدید از یک جوجه کشی بزرگ رخ داد. سوزوکی مشاهده کرد که تمام جوجه چکاوک ها پس از بیرون آمدن از تخم، بطور غیر ارادی و خودکار شروع به تقلید صدای چکاوک آوازخوان مربی می کنند و به همین سادگی، پس از زمانی کوتاه به جوجه هایی خوش آواز تبدیل می شوند.

   سوزوکی با خود اندیشید: «حیرت انگیز است! اگر مغز کوچک یک پرنده می تواند با تقلید چنین عالی یاد بگیرد، پس مغز انسان چه!» و همین استدلال او را به سمت کشف بعدی سوق داد. کشفی که با اعلام آن، بسیاری از دوستانش فکر کردند او عقلش را از دست داده!

   سوزوکی در حالی که از شور و شوق کشف خود سر از پا نمی شناخت، با عجله به این سو و آن سو می رفت و به هر کسی که از کشفش بی خبر بود می گفت: «هر کودک ژاپنی، حرف زدن به زبان ژاپنی را یاد می گیرد». اما دوستان و همکارانش آهسته دستی روی شانه اش می گذاشتند و تلویحا به او می فهماندند که قبلا از این امر آگاهی داشته اند!

   سوزوکی حق داشت. کشف او مانند کشف نیوتن به قدری آشکار و بدیهی بود که کسی نمی توانست آن را درک کند.