Metaphorical Thinking : تفکر استعاری

در ديگر دنياها بگرديد، بنگريد، بشنويد و بپرسيد. سپس به دنياي خود باز گرديد و از مفهوم هاي تازه، راهي نو براي انجام كارهايتان بسازيد. چارلز هندی

۱۳. میزان دقت استعاره
ساعت ۱۱:٤٩ ‎ب.ظ روز ٢۱ تیر ۱۳۸٥ 

یکی از عناصری که میزان دقت استعاره را تعیین می‌کند، نوع استفاده‌ی آن است. استعاره و تفکر استعاری در سطح وسیعی (از زندگی روزمره و عادی مردم گرفته تا تشکیل نظریات و فرضیه‌های پژوهشی دانشمندان) به کار می‌رود.

 

البته در این زمینه، هم نظریات افراطی مطرح شده و هم نظریات تفریطی.

برای مثال راموسی‌ها از هر استعاره‌ای انتظار دقت فوق‌العاده دارند. پیروان پتروس راموس (پییر دو لارامه) فیلسوف و استاد علم بیان (1515- 1572) معتقدند: «استعاره همان استدلال است.» و شرط لازم برای استفاده از استعاره را آگاهی و کاربست قوانین منطق می‌دانند.

از طرفی «تداعی آزاد» و «استعاره‌ی اجباری» و... بدون اینکه توجه زیادی به دقت داشته باشند، به عنوان تکنیک‌های تفکر استعاری معرفی‌شده اند و نتايج موفقيت‌آميزی حاصل کرده‌اند.

 

اما بطور کلی می‌توان گفت: 

  • سطح دقت هر استعاره باید از کف خاصی پایین‌تر نباشد.
  • هرچه تفکر  علمی‌تر باشد، مفاهیم انتقال‌پذیر استعاره نیز باید دقیق‌تر باشند.

کلمات کلیدی:
 
۱۲. آسیب شناسی تفکر استعاری: قوۀ وهم
ساعت ۸:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱٧ تیر ۱۳۸٥ 

مهمترین توانایی تفکر استعاری برقراری روابط میان پدیده­ها و عناصر مختلف از طریق درک و کشف شباهت میان آنهاست. اما باید توجه داشت برای یک پیوند وحدت­آفرین و استعارۀ قوی، نمی­توان از هر مشابهت ظاهری و کاذبی سود جست.

تمام استعاره­ها زاییدۀ خلاقیت و تخیل نیستند. برخی از آنها از قوۀ وهم نشات می­گیرند. ترنس هاوکس در کتاب «استعاره» (ترجمۀ فرزانه طاهری. تهران: نشر مرکز، 1380) آورده است:

«وهم عبارتست از توانایی فراهم آوردن تصاویر ِ در اصل نامشابه، بر اساس تشخیص یک یا چند وجه­تشابه. چنین تصاویری فاقد ارتباط لازم هستند، اما «بر اساس نوعی همسانی تصادفی» خلق شده­اند.

«اگر تخیل قوۀ وحدت­بخش و سازش دهندۀ عناصر و مفاهیم متفاوت باشد، وهم صرفاً قوۀ گردآورنده یا همنشین­کننده است، و صرفاً توجه ماشینی به شباهت­ها در آن دخیل است.»


کلمات کلیدی:
 
۱۱. تفکر انتقادی و تفکر خلاق
ساعت ٩:٤٠ ‎ق.ظ روز ۸ تیر ۱۳۸٥ 

«تفکر انتقادي» به تفاوت‌های میان دو شیء دقت می‌کند و با مقایسۀ آنها به طبقه‌بندی و... می‌پردازد. اما «تفکر خلاق» شباهت‌های میان دو شیء را در نظر می‌گیرد و با تقویت روابط، میان آنها پیوند برقرار می‌نمايد.

اساس تفکر استعاری بر خلاقیت است. اما در جای خود، از تفکر انتقادی نیز استفاده می‌کند.


کلمات کلیدی:
 
۱۰. Two kinds of thinking
ساعت ٩:۳٦ ‎ق.ظ روز ۸ تیر ۱۳۸٥ 

 Creative Thinking

 Critical Thinking

 generative

 analytic

 divergent

 convergent

 lateral

 vertical

 possibility

 probability

 suspended judgment

 judgment

 diffuse

 focused

 subjective

 objective

 an answer

 answer

 right brain

 left brain

 visual

 verbal

 associative

 linear

 richness, novelty

 reasoning

 yes and

 yes but

Source:  www.virtualsalt.com/crebook1.htm

 


کلمات کلیدی: